Dina nya kärl
Hushållen får två kärl med plats för två avfallstyper i varje. Ett för mat- och restavfall och ett för plast- och pappersförpackningar.

Så här sorterar du i kärlen

Mat- och restavfallskärlet
- Volym: 240 liter varav 120 liter för matavfall och 120 liter för restavfall.
- Hämtning: Varannan vecka
Plast- och pappersförpackningskärlet
- Volym: 370 liter varav 185 liter för plastförpackningar och 185 liter för pappersförpackningar.
- Hämtning: Var fjärde vecka
Hämtningsdagar
Du kommer att få information om vilka hämtningsdagar som gäller för dig i samband med att du får de nya kärlen. När du fått dina nya kärl kommer du också att kunna se dina hämtningsdagar i Avfallsappen Skaraborg eller på vår webbsida Se tömningsdagar för sophämtning.
Tidsplan
- Våren 2026, resterande småhushushåll i Gullspång
- Våren 2026, resterande delar av Mariestads kommun
- Hösten 2026, Skövde kommun
- Hösten 2027, Tibro och Hjo kommun
- Sen höst 2027, Götene och Skara kommun
- Tidig vår 2028, Töreboda och Karlsborg kommun
- Sen vår 2028, Falköpings kommun
- Hösten 2028, Vara, Essunga, Grästorp
Kostnad
Insamlingen av förpackningar är kostnadsfri. Den bekostas av den förpackningsavgift som producenterna betalar till Naturvårdsverket. Du som fastighetsägare betalar en fast avgift för hämtning av restavfall och matavfall. Matavfallet hämtas utan extra kostnad och ingår i samma abonnemang. Avgiften består av en grundavgift och en hämtningsavgift. Du kan läsa om våra avgifter på sidan avfallskaraborg.se/taxor.
Årsavgift för tvåfackskärl (2026 års taxa)
2 400 kronor per år
– varav 1 200 kronor är grundavgift och 1 200 kronor är hämtningsavgift
Avgiften gäller även:
- Hushåll med godkänd varmkompost
- Hushåll med enfackskärl inom områden där tvåfackskärl är standard
Extra kärl för restavfall
Om du har sorterat ut matavfall och förpackningar så långt det är möjligt och ändå får restavfall över kan du beställa ett extra restavfallskärl mot en extra avgift. Kostnaden för extra restavfallskärl hittar du i avfallstaxan. Extra kärl beställer du via vår e-tjänst Ansök om extra restavfallskärl.
Mått på de nya kärlen
De nya kärlen är något större än de du har idag och behöver stå på en hårdgjord yta, högst 1,5 meter från där sopbilen kan stanna. För att tömningen ska fungera smidigt ska det finnas minst 0,5 meter fritt utrymme runt varje kärl – både till andra kärl och till exempelvis väggar, staket eller andra hinder.
Mat- och restavfallskärlet (240 liter):
- Bredd: 59 cm
- Djup: 61 cm
- Höjd med stängda lock: 106 cm
- Höjd med öppna lock: 131
Plast och pappersförpackningskärlet (370 liter):
- Bredd: 76 cm
- Djup: 80 cm
- Höjd med stängda lock: 108 cm
- Höjd med öppna lock: 141
Därför införs fastighetsnära insamling
Fastighetsnära insamling införs för att göra det enklare för dig som bor i villa, radhus eller fritidshus att sortera rätt – direkt vid din bostad. Bakgrunden är nya lagkrav som bygger på EU-direktiv om ökad återvinning och producentansvar. Det är därför numera ett krav att både förpackningar och matavfall ska kunna sorteras ut vid eller nära fastigheten.
Syftet med FNI är att öka återvinningen och minska mängden restavfall genom att göra det enklare att sortera i vardagen.
Fram till dess att FNI införs vid din fastighet ska du fortsätta lämna förpackningar vid närmaste insamlingsplats. Stora förpackningar och tidningar kommer även i framtiden kunna lämnas där.
Frågor och svar